Yüz ve Boyun Germe

Yaşlanmak canlılar için doğal bir süreçtir. Bunun en belirgin olan etkisi ise yüzde görülmektedir. Özellikle göz altı torbalanmalar, yanaklar, elmacık kemikleri üzeri bölgede ve boyunda sarkmalar, Nazolabial sulkusta belirginleşme ve cilt altı yağ dokusunda azalma görülmektedir.

Yüz germe (face lift) ameliyatlarında, sarkmış fazla deri çıkartılır ve sarkan yüz bağları tekrar gerilir. Hafif yaşlanma belirtileri ameliyatsız işlemlerle tedavi edilebilir.

Fakat oluşan ileri düzey sarkmaları düzeltmek için yüz germe ameliyatı gerekmektedir. Bu operasyonda kesiler saçın içinden başlar, kulak önünden devam eder ve eğer gerekliyse kulak arkasına uzanır. Yanak derisi altındaki mimik kaslarını içeren dokuya (SMAS), kaybedilen gerginliği geri kazandırmak için dikişler atılır. Sonrasında fazla deri çıkartılarak yüz derisi yeni yerine dikilir. Ameliyat bu hali ile yaklaşık 4 saat sürer. Hastanede 1-2 gün kalmak gerekebilir. Nispeten izler yüz kenarında olduğu için çok belirgin değildir. Yüzde morluklar ve şişlikler görülebilir. Bunlar 4-5 gün içerisinde kendiliğinden düzelecektir Şişlikler geçene kadar yüzü toparlayıcı elastik bandaj kullanılır.

İşlem süresinin uzayacağı göz önünde bulundurularak burun ve göz kapağı estetik ameliyatları da aynı seansta yapılabilir.

Yüz germe sonrasında; kanama, hematom, kaldırılan cilt dokusunda doku kaybı, keloid oluşumu, duyu kaybı, yüz sinirinin hasarlanmasına bağlı geçici ya da kalıcı mimik kaybı, oluşabilecek kötü sonuçlardandır.

İlerleyen yıllarda yer çekimi etkisine bağlı ve devam eden yaşlanma etkileri nedeniyle yeni oluşan kısmi sarkmalar görülebilir. Bu durumlar genellikle ameliyatsız yöntemlerle rahatlıkla düzeltilebilir.

Face lift operasyonu yüzde belirgin sarkması olan ve genç bir görünüm isteyen hastalarda çok iyi sonuçlar veren kalıcı ve etkili bir işlemdir.