Estetik Burun Ameliyatı

Estetik Burun Ameliyatı

(Rhinoplasty, ultrasonik rinoplasti, piezzo ile estetik burun ameliyatı)

Estetik cerrahlara en çok başvuru nedenlerinden birisi olan burun şekil bozukluğu; kişinin yüz yapısına en uygun burun şeklini ve hasta isteklerini hedef alan yaygın olarak uygulanan estetik ameliyatlardır.

Bu ameliyat sırasında doğumsal veya sonradan oluşan şekil bozuklukları düzeltilebilir veya soluk almadaki bazı problemler de giderebilir. Günümüzde artık bu ameliyatların dış görünüşü güzelleştirmenin yanında kişinin özgüvenini arttırdığı da bilinen bir gerçektir.

İki temel ameliyat tekniği vardır; kapalı ve açık yaklaşım. Kapalı ameliyat tekniğinde tüm işlemler burun içinden yapılmakta olup dışarıdan görünen bir iz yoktur. Açık ameliyat tekniğinde ise kapalı tekniğe ek olarak burun deliklerinin arasındaki ciltte yaklaşık 4-5 mm uzunluğunda yatay bir kesi daha olmaktadır. Bu iz hastaların birçoğunda belli belirsiz olarak çok fark edilmemektedir. Teknikler arası seçim hastanın ameliyat öncesindeki durumuna ve yapılacak olan cerrahi tekniklere bağlı olarak seçilmektedir.

Kemik dokuyu şekillendirmek için piezzo denilen ultrason dalgaları ile çalışan yeni bir cihaz kullanılmaktadır. Böylelikle kemik dokuya şekil verilirken diğer yumuşak dokuların zedelenmesi az olmakta ve ameliyat sonrası morluk çok azalmaktadır. Ameliyatlardan sonra ağrı hissi oldukça azdır. Konulan tamponlar 1 veya 3 günde alınır. Hastalar ameliyattan 2-3 gün sonra günlük hayatlarına başlayabilirler. Ameliyattan 7 gün sonra burun alçısı çıkarılarak 3 gün kalacak olan bantlar uygulanır. Hastaların burunlarını darbelerden korumaları ve güneşten sakınmaları gerekmektedir. 2 ay boyunca gözlük kullanımı önerilmez.

2 hafta kadar sonra hastalar ameliyat oldukları beklli olmayacak şekilde görünürler. Burunun son şeklini alması 6 ay ile 1 yıl arasındadır.