DHİ Saç Ekimi

DHI (Direct Hair Implantation ) Saç Ekimi

DHi, donör bölgeden (saçların alındığı bölge) tek tek toplanan saç foliküllerinin(greft), DHi'ye özel tasarlanmış çok ince, silindirik ve keskin uçlu bir İmplanter/ Choi iğnesi ile kanal açılmadan ekilecek alana 1-2 dakika içinde yerleştirilmesi işlemidir. DHi tekniği traşsız saç ekimi olarak da bilinir. FUE tekniğinin implanter kullanılarak yapılan bir metodu da denilebilir. Ancak 2 yöntem arasında kayda değer birkaç farklılık vardır.

DHI Tekniğinin Uygulanışı

1. Öncesinde Choi/implanter kalemi ile topladığımız saç kökleri/folikülleri bu kalemin içerisine tek tek, oldukça hasssas ve dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Uzman doktorlar tarafından ekim işlemi gerçekleştirilir.
2. Saç kökleri kişinin kendi saç yönünde, 40-45 derecelik açılarla ekilir. Bu teknik için oldukça önemli olan açı ve yön belirlenir. Ardından Choi iğnesine yerleştirilmiş saç folikülleri, iğnenin itme özelliği sayesinde ekilmeye başlanır.
3. Operasyon sırasında 2-6 adet Choi kalemi ve yaklaşık 15-16 choi ucu kullanılır. Kişinin saç kökü ve yapısına bağlı olarak bu kalemlerin uçlarının ölçüleri de değişmektedir.

DHI Tekniğinin Avantajları

1. DHi saç ekiminde en önemli özelliklerden biri saçların tıraş edilmeden ekim yapılabilmesini sağlamasıdır.
2. Donör bölgeden alınan saç folikülleri , 1-2 dakika içinde ekilerek saç köklerinin vücut dışında beklemesi minimuma indirilir. Bu da saç köklerinin daha uzun süre canlı kalmasını sağlayarak daha az zarar görmesini sağlar.
3. Kesi bölgesi daha az olacağından kanama riski de en aza indirgenmiş olur.
4. İyişeleşme süresi diğer tekniklere göre daha hızlı gerçekleştiğinden kişinin kısa sürede günlük yaşantısına dönmesi sağlanır.
5. Saçların tamamen dökülmediği alanlarda, saç arasına daha kolay ekim yapabilmesi söz konusudur. Özellikle dar alanlarda yapılan saç ekimlerinde daha yoğun saç ekimi yapılabilir.

DHi Tekniğinin Dezavantajları

1. FUE ile kıyaslandığında daha uzun sürmektedir.
2. DHİ tekniği çok hassas olduğu için aşırı dikkat gerektirir. Bu da yöntemin maliyetini yükseltir.
3. Deneyimli ve eğitimli uzman kadro ve doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.
4. DHi yönteminde her kök alındıktan sonra bekletilmeden ekilmektedir. Dolayısıyla bu köklerin ekilecek alana daha önceden ekilen kökler ile eşit açı ve yönde yerleştirilmesi tecrübe gerektiren bir durumdur.

Traşsız Ekim Avantajı

Saç ekimi yöntemlerinde traşsız ekim, DHİ yönteminde daha kolay yapılıyor. Fakat FUT ve FUE yöntemlerinde de hastaya tıraşsız bir ekim gerçekleştirilebilir.
FUT ve FUE yöntemlerinde tıraşsız saç ekiminde sadece ekilecek alan tıraşlanmaz. Bu yöntemlerde alım yapılacak alan yine tıraş edilir. Ekim yapılacak kişi kadın ve saçları uzun ise alınacak alan olan kafanın arka tarafında iki kulak arasında kalan kısım tıraşlanır ve kökler bu alandan alınır.

Saç Ekiminde 'SIFIR' Ağrı!

Anestezi uzmanı doktorumuz tarafından uygulanan sedasyon ile saç ekimi öncesi lokal anestezi işlemlerini ve ekim sırasındaki işlemleri daha acısız ,ağrısız, rahat bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Saç ekiminde hissedilen ağrı normalde minimum seviyede olmakla birlikte, bu yöntemle neredeyse sıfıra indirgenmiş oluyor.
Sedasyon, saç ekimi işlemlerini sıfır ağrısız bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar. Bu amaçla hastalarımızın tercihine bağlı olarak kişiye özel yoğunlukta verilen sedatif ilaçlarla ve tüm refleksleri koruyarak uygulanan bir çeşit uyku durumudur.