Yağ Enjeksiyonu

Yaşlanmaya bağlı olarak yanaklarda çökme, nazolabial bölgelerde ve göz çevresinde çukur görünümler, elmacık kemikleri bölgesinde dolgunluğunda azalma görülmektedir. Yüzün kaybolan hacmini yeniden kazandırmak için dolgu maddeleri kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu, kişiden liposuction yöntemi ile alınan yağın tekrar kişiye ihtiyaç olan bölgelere geri verilmesidir.

Yağ kaynağı olarak bel, basenler ve karın kullanılabilmektedir. Hem vücuda yabancı bir madde verilmemesi hem de yağ dokusundaki kök hücrelerden faydalanılması kişinin kendi yağ hücrelerinin kullanılmasının avantajıdır. Yağ dokusu içeriğinde bulunan kök hücreler nedeniyle dolgu maddelerine nazaran ciltte canlılık, tazelik ve parlaklık oluşturur.

6 ay-1 yıl sonunda yağ enjeksiyonu yapılan bölgelerde eğer erime oluşursa ve kalan dolgu miktarı yeterli değilse işlem tekrarlanabilir. Çoğu zaman 3 seans uygulama kalıcı sonuç için gerekebilmektedir. Alınan yağ fazla olacak olursa dondurulup diğer seanslarda kullanılabilir. Fakat her seansta taze yağ çekilmesi önerilir.

Bu işlem sırasında yağ çekilecek bölge lokal anestezi ile uyuşturulur, kanül yardımıyla alınan yağ işlemlerden geçirilir, enjeksiyona hazırlanırak istenilen bölgelere verilir. Yağ enjeksiyonu yapılan bölgelerde oluşan şişlikler 3 gün sonrasında hızla iner. Hastalar aynı gün taburcu olup yapılan işlemin hacmine göre günlük işlerine geri dönebilirler.