Liposuction

Erişkinlerde yağ hücreleri sayısı artmaz fakat hacimleri artar. Liposuction, bölgesel yağ hücrelerinin ameliyatla özel kanüller yardımıyla kalıcı olarak vücuttan alınmasıdır.

Basen bölgeleri, bel bölgesi, karın, uyluk iç ve diz iç kısımlarında diyet ve egzersiz ile giderilemeyen yağlanmalar olabilmektedir. Bu alanlar için liposuction uygun bir yöntemdir. Liposuction; ciltte yapılan küçük deliklerden liposuction kanüllerini ilerleterek, yağların parçalanması ve fazla yağ dokusunun vakum yardımı ile dışarı çıkartılmasıdır.

Bu ameliyatlar tariflendiği gibi sadece bölgesel yağ birikimlerinde kurtulmak için yapılır. Kesinlikle bir kilo verme işlemi olarak düşünülmemelidir.

Liposuction sonrasında daha düz bir kontür elde etmek için masaj tedavisi önerilmektedir ve beraberinde en az 6 hafta liposuction korsesi giyilmelidir.

Liposuction, cihazları vakum yardımlı, ultrason yardımlı ya da lazer yardımlı olabilir. Liposuction sonrası kilo alımına bağlı vücutta kalan yağ hücrelerinin büyümesiyle aynı ya da farklı bölgelerde yağ birikimleri görülebilir. Dolasıyla hastaların ileriki dönemde diyet ve egzersizlerine özen göstermeleri alınacak sonuçları iyileştirmektedir.