Vagina Rekontrüksiyonu

Vajina rekonstrüksiyonu genellikle doğuştan vajina yokluğu, doğumsal hormonal bozukluklar veya cinsiyet değişimi nedeniyle yapılmaktadır. Hastalar adet görememe ve cinsel ilişkiye girememe gibi sebeplerle doktora başvururlar. Normal cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için hastalara normal uzunlukta bir vajina oluşturulması gerekmektedir.

Deri grefti ile yapılan rekonstruksiyon en kolay yöntemdir. Fakat bu yöntem ile uzun dönemde sık problemler gözlenmektedir.

Deri flepleriyle vaginal rekonstrüksiyon yapılabilir. Bu yöntemde daralma daha az gözlenir fakat kuruluk ve estetik olmayan bir görünüm olmaktadır. Deri flepleri kullanıldığı için vajina içi kıllanma görülmektedir.

En doğal yöntem ise barsak segmenti transferidir. Barsak mukozası, yumuşak yapısı, pembe görünümü olması, kendi salgısı olması nedeniyle fonksiyonel açıdan da vajen dokusuna en yakın olan dokudur. İnce veya kalın barsak segmenti kullanılabilir. Kliniğimizce tercih ettiğimiz ve önerdiğimiz yöntem barsak segmentiyle vagina rekonstrüksiyonudur. Hastalara tüm yöntemler hakkında detaylı bilgi verilerek ortak bir karar alınarak rekonstrüksiyon planı yapılır.