Sivilce tedavisinde botox...

imaj-----------Sivilce (akne) tedavisinde botox uygulaması:

Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen botulinum toksin plastik cerrahide sıklıkla göz etrafı, kaş arası ve alındaki kırışıklıklar ile aşırı terleme problemi olanlarda (koltuk altı, el ve ayak içi) terlemeyiazaltmak için kullanılır.

Bunların dışında botox migren, şaşılık gibi 20 ye yakın hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. ABD de ortalama yılda 6,5 milyon insan estetik amaçlı botox yaptırmaktadır.

Estetik amaçlı kullanıldığında botox kırışıklığa sebep olan kaslara enjekte edilmektedir. Asetilkolin denilen bir nörotransmitterin yerine geçerek kasın kasılmasını kısmı olarak bloke etmekte ve böylelikle kasın üzerindeki derideki kırışıklıklar azalmaktadır. Terleme tedavisinde de aynı mekanizma ile ter bezlerinden ter salınımını bloke etmektedir.

Akla gelen soru botox acaba yağ bezlerinden de yağ salınımı azaltarak akne tedavisinde kullanılabilir mi ? :

Son dönemlerde ABD de akne tedavisinde botox kullanan klinikler artmakta ve alınan güzel sonuçlar paylaşılmaktadır. Ayrıca bu konuda yapılan araştırmalar, bilim dünyasının seçkin dergilerinden Journal of Dermatological Sience’da yayınlanmış ve botox’un yağ salgısını azalttığı kanıtlanmıştır. Biz de Klinik Anka'da akne tedavisinde botox kullandığmız olgularda, sebase yağ bezlerinden yağ salınımında azalma ve porlarda (gözeneklerde) küçülme gözlemekteyiz. Akne yani sivilce tedavisinde kullanılan botox kaslara enjekte edilmeyip yüzeyel olarak deri içine enjekte edilmektedir. Amaç derinin içinde bulunan sebase yağ bezlerinden yağ salınımını azaltmaktadır. Çogunlukla bize sorulan ifademde bir degişiklik olacak mı gibi kaygılar yersizdir. Çünkü akne tedavisinde kullanılan botox kaslara enjekte edilmemektedir. Bir diğer uygulama farkı ise botox akne tedavisinde daha fazla dilüe edilir yani daha az konsatrasyonda botox uygulanmaktadır.

Peki bütün sivilcelerde botox uygulanmalı mıdır ? :

Öncelikle akne sadece yağ bezlerinin aşırı salınımından oluşan bir olay değil birçok patolojinin (bakteri yükü, inflamasyon gibi) birlikte olmasından kaynaklanır. Her cilt tipi için uygun olmayabilir. Özellikle yağlı ciltlerde, botox derideki yağlanmayı azaltmakta böylelikle bakterilerin gelişmesine uygun zemini ortadan kaldırmaktadır.

Peki tüm akne şikayeti olanlarda hemen botox uygulanmalı mıdır ? :

Geleneksel akne tedavisi olan medikal tedavinin ilk önce denenmesi gerekmektedir. Eğer sivilce sorununa aşırı yağlanma eşlik ediyorsa ve kontrol altına alınamıyorsa botox tedavisinden fayda görecektir.

Çoğunlukla plastik cerrahi kliniğine başvuran hastalar akne izleri için gelmektedir. İgneli radtofrekans, dermapen gibi iz tedavisi uyguladığımız olgularda, seans aralarında yeni akne çıkması tedavilerinin sonucunu azaltmaktadır. Biz akne izi tedavisi uygulayacağımız hastalarda, eğer hala ara sıra sivilce çıkması şikayeti varsa, önce botox tedavisini uyguluyoruz. Böylelikle yağ salgısının azaltıldığı 4-6 aylık bir dönemde iz tedavisini daha sağlıklı yürütmüş oluyoruz.